Cholesterol lze snížit, je však třeba se o něj starat
Vysoká hladina cholesterolu postihuje až třetinu dospělé populace v Česku a je hlavní příčinou kardiovaskulárních onemocnění. MUDr. Oto Sova říká, že lidé stále nemají dostatek informací o rizicích spojených s vyšší hladinou cholesterolu. Snížit nelichotivé statistiky však lze jednoduše tím, že se o hladinu cholesterolu staráme.
Česko patří v počtu úmrtí na kardiovaskulární onemocnění k předním zemím EU. Tvoří přibližně polovinu všech úmrtí, přičemž tisíce Čechů ročně umírá na nemoci, které přímo souvisejí s aterosklerózou. „Vysoký cholesterol je hlavní příčinou aterosklerózy, tedy ukládání tuku na stěnách cév, což může vést k infarktu myokardu nebo mozkovým příhodám, které jsou nejčastějšími příčinami úmrtí v Česku. Infarkt mohou dostat i třicátníci,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova, CSc.
50 % na 50 % – genetika a životní styl
„Hladina cholesterolu v krvi je v průměru z padesáti procent dána naší genetikou a z padesáti procent životním stylem, kterým žijeme,“ vysvětluje MUDr. Sova. Vysokou hladinu cholesterolu má v Česku odhadem tři ze čtyř Čechů přičemž se vyskytuje jen o něco více u žen než u mužů. Vzhledem k tomu, že vysoké procento Čechů umírá na kardiovaskulární onemocnění, předpokládá se, že o vysokém cholesterolu hovoří s lékařem jen polovina české populace. Komplikace s ním spojené zkracují život v průměru o 5 až 10 let.
Zdravý člověk by si měl nechat poprvé změřit cholesterol v 18 letech při preventivní prohlídce. U rizikových skupin by se měl začít pravidelně měřit kolem 30. roku života. V některých nemocnicích dokonce testují hladinu cholesterolu v pupečníkové krvi a chtějí zavést plošný screening cholesterolu u novorozenců, který umožní včasné odhalení problémů a zajištění léčby.
„U těch, u kterých již byla zjištěna vysoká hladina cholesterolu, je třeba krevní testy opakovat každých šest měsíců. Při nasazené dietě se hladiny cholesterolu nemění až tak rychle,“ říká MUDr. Sova.
Kromě včasné diagnostiky a prevence je snížení těchto smutných statistik poměrně jednoduché, a to péčí o hladinu cholesterolu. „Právě změna životního stylu může ovlivnit celý rizikový profil a vést, když ne k optimální hladině cholesterolu, tak alespoň k jejímu snížení,“ dodává doktor Sova.
Nahraďte živočišné tuky rostlinnými
Tyto dva druhy tuků se liší svým složením a rozdílné jsou také v působení na člověka. Rostlinné tuky obsahují méně nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Označují se také jako oleje, získávají se z částí rostlin nebo jejich semen a mezi nejzdravější patří za studena lisované. Rostlinné tuky se nacházejí také v různých potravinách, jako např. v olivách, avokádu či ořeších.
Živočišné tuky jsou získávány ze zvířat, případně z jejich mléka, např. vepřové sádlo, máslo, ale přirozeně se nacházejí ve všech druzích masa. Hodně se jich nachází například ve slanině a kůžích. V menším množství jsou zastoupeny i v mléčných výrobcích, např. v mléce, ale také ve smetaně či sýrech.
Zelenina a saponiny
Zelenina a ovoce zvyšují v těle množství rozpustné vlákniny, která může snižovat vstřebávání cholesterolu do krevního oběhu. Nejvíce ji najdeme v malinách, švestkách, avokádu, pastináku, růžičkové kapustě, kedlubnách, zelí apod.
Některé druhy zeleniny a luštěnin obsahují i saponiny, které napomáhají snížení a usazování cholesterolu na stěnách cév. „Saponiny se v organismu s ničím neslučují, ani nic neoddělují, pouze snižují povrchové napětí na stěnách cév, nervů a orgánů, což je činí kluzkými a napomáhá tomu, že se na nich nemohou usazovat různé látky a tyto povrchy postupně opouštějí a rozpouštějí se v krvi nebo lymfě,“ vysvětluje MUDr. Oto Sova, CSc., který se výzkumem saponinů zabývá již 33 let.
Studií, kterou zrealizoval, potvrdil, že saponiny napomáhají vyloučit škodlivé sedimenty z těla ven: „Pět let jsme sledovali skupinu 64 lidí, kteří trpěli vysokým krevním tlakem a vysokými hodnotami cholesterolu a triglyceridů. Asi po třech týdnech užívání saponinů po dvou kapslích denně došlo k poklesu hladiny triglyceridů téměř k normě. Za dalších 8-10 týdnů začal cholesterol postupně klesat a ustálil se k normě,“ popisuje své výzkumy MUDr. Sova.
Stop cigaretám a více chůze
Pokud člověk přestane kouřit, výhody pro zdraví se projeví velmi rychle. Při odvykání kouření se do 20 minut začne srdeční frekvence i krevní tlak vzpamatovávat ze škodlivých účinků cigaret. Do tří měsíců od vysazení cigaret se začne zlepšovat krevní oběh, hladina cholesterolu i funkce plic a do roka se riziko vzniku srdečních onemocnění sníží na polovinu ve srovnání s kuřákem.
Jednou z jednoduchých metod, jak významně zlepšit stav srdce, cév a také hladiny cholesterolu, je pohybová aktivita, např. v podobě chůze. Studie prokázaly, že každému desátému předčasnému úmrtí lze předejít již jedenácti minutami rychlé chůze denně. Čím více kroků uděláte, tím více snížíte riziko výskytu nejen kardiovaskulárních, ale i dalších onemocnění.
Patentovaná výroba saponinového doplňku výživy
DIAMOND YACCA doctor sova® se vyrábí autofokusací popsanou v americkém patentu MUDr. Sovy č. 5,256,269. Při autofokusování jsou saponiny z yuccy rozděleny čistým elektrickým proudem na steranové a terpenové. Nepoužívá se žádná chemie. Rozdělení saponinů je nezbytné pro následné smíchání obou typů saponinů ve správném poměru, protože steranové saponiny, které mají velkou molekulu a pění, působí v zažívacím traktu a terpenové s menšími molekulami působí v cévách a lymfě. DIAMOND YACCA doctor sova® tak napomáhá odstraňovat škodlivé látky a sedimenty nejen z krve, ale i z celého těla, protože každá buňka je zásobována cévami.
DIAMOND YACCA doktor sova® má kontrolované složení vyvinuté na vědeckém základě. Je opatřena ochrannou známkou a je certifikována.
DIAMOND YACCA doctor sova® 140 nebo 280 tobolek koupíte zde.