Strava i prostředí, ve kterém žijeme, mají významný vliv na naše zdraví. Zbavuje se však organismus všeho nepotřebného, čeho se zbavit má? Nebo se může zanášet?
Strava
K tomu, abychom žili je nutno přijímat potravu. Někdo se snaží jíst příkladně – pravidelně a zdravě, se spoustou zdravých potravin, ovoce a zeleniny, ve snahě o zdravý životní styl. I zde je ale otázka, zda zdravé potraviny jsou opravdu složením takové, jak naznačují a co slibují.
Jinému je naopak jedno, co a kdy sní, jestli konzumuje hodně masa, polotovarů, tuků a sladkostí. I současný rychlý životní styl si vybírá svou daň v podobě hltavého nebo nárazového jedení, kdy organismus nestíhá strávit jedno jídlo a už přichází další.
Tělo potravu zpracovává, rozkládá, využije z ní to, co se dá využít a také vylučuje to, co je nepotřebné. Odchází však z těla opravdu vše, co organismus nepotřebuje a co mu může uškodit? Nebo se může tělo člověka zanášet?
Jak to tedy je? Zanáší se organismus?
„V případě trávicího systému se v žaludku a střevech mohou objevovat zbytky nestrávené nebo nestravitelné potravy, které se usazují na stěnách žaludku, podobně jako káva v hrnku. Jedná se o ne makroskopické, ale mikroskopické sedimenty. Z endoskopických nálezů lze číst – žaludeční sliznice matná, a ona má být lesklá. Podobně i ve střevech, kdy se mikroskopické sedimenty mohou usazovat mezi struktury střevních klků, snižuje se schopnost vstřebávání různých živin, klesá pružnost střev a peristaltiky a objevují se zácpa, nadýmání a plynatost,“ vysvětluje lékař a vědec Oto Sova, CSc.
V případě matné sliznice žaludku nežádoucí sedimenty mohou bránit trávicím šťávam volnému přestupu ze žaludeční stěny do žaludeční dutiny. Jelikož jsou agresivní a původně měli něco rozežírat, mohou začít atakovat žaludeční stěnu, výsledkem čehož je zánět žaludeční stěny. Uvedené prostředí v žaludku může přispívat i k přemnožení mikroorganismů typu helikobakter, čehož výsledkem jsou vředy na žaludku.
Podobně se to může dít na všech orgánech těla. Jiným příkladem je slinivka břišní, která je významná při metabolismu cukrů (aby člověk neměl cukrovku). „Zjednodušeně popsané, mikroskopické usazeniny mohou postupem času ucpat její jemný vývod. Ten, když se uzavře a povolí a zase zavře a povolí, slovem tento proces se stimuluje, dochází k refluxu (vrácení) aktivních enzymů ze střeva, které aktivizují enzymy ve slinivce břišní. Jiné exopeptiázy (enzymy) jsou již aktivní a tyto začnou rozežírat vlastní tkáň orgánu – slinivku břišní. A jelikož nepatří mezi tvrdé rozbíjející enzymy, tento proces je pomalý, dlouhotrvající. Pacient trpí bolestmi, křečemi kolem pupku a když enzymy začnou rozežírat ty struktury slinivky břišní, které regulují metabolismus cukrů, dostaví se stařecká cukrovka, tzn. diabetes 2. typu,“ popisuje MUDr. Sova.
Takový proces se odehrává i v cévách. Jednoznačným důkazem je usazený cholesterol na jejich stěnách, který může být příčinou dalších závažnějších srdečně-cévních onemocnění, jako jsou vysoký krevní tlak, infarkt, mrtvice a pod. A protože cévy vyživují všechny orgány těla, postupné možné zanášení může způsobovat zdravotní potíže i na zbývajících tělesných orgánech.
Žlučník a žlučníkové kameny jsou dalším příkladem. „Proces je složitý, zjednodušeně, mikroskopické usazeniny ve žlučníku, které mohou způsobovat postiženým křeče, rentgenologické nebo ultrazvukové vyšetření zpočátku neukáže, mají totiž stejnou propustnost jako rentgenové paprsky, tedy výsledkem vyšetření je krásný čistý žlučník bez kamenů. Lékař většinou konstatuje, že jde o cholecystophatiu – t.j. žlučníkové potíže. Ale to už pacientka věděla předtím, než přišla k lékaři. Lékař jí předepíše spasmolitika a dietu, to znamená, zakáže jí všechno. Od alkoholu přes mastná jídla až po obyčejnou vodu, přičemž pacientka se napije destilované vody a dostane žlučníkový záchvat. Žlučník totiž pracuje reflexně, což si málokdo uvědomuje. Takto dále trápený žlučník se stává aplastickým, tzn. přestane postupně pracovat, roztáhne se, žluč se v něm začne zhušťovat, žlučové kyseliny se vysrážejí, až se vytvoří žlučový písek, který se postupně metabolity slepuje ve žlučníkové kameny,“ vysvětluje lékař MUDr. Oto Sova, CSc., který tento stav diagnostikoval u mnoha pacientů.
Pokud se žlučník vyoperuje, neznamená to, že dojde k zastavení procesu usazování a vytváření dalších kamenů, naopak, může se to zopakovat ve žlučovodech jater s následným vážným poškozením jater až cirhózou.
V tomto procesu nejsou vynechány ani klouby. V případě, pokud jsou cévy zaneseny, nedochází k dostatečné výživě kloubní chrupavky látkami potřebnými pro jejich správné fungování a kterých má tělo obvykle dostatek. Výsledkem mohou být artrózy, artritidy, kloubní a revmatické záněty, progresivní polyartritidy a pod.
„Mikroskopické usazeniny lze prokázat i na nervových a lymfatických vláknech,“ konstatuje MUDr. Oto Sova, CSc., který se problematice zanášení v propojení na saponiny věnuje již 35 let.
Environmentální zdraví
Nevhodné a znečištěné životní prostředí odpovídá za téměř 20 % všech úmrtí Evropanů. V prostředí, které obklopuje každého z nás, se nachází řada různých faktorů, které mohou nepříznivě ovlivňovat naše zdraví.
Potřebný je čistý vzduch, kvalitní voda a již zmíněné potraviny. V případě, že jsou nevyhovující, mohou se do těla člověka postupně dostávat škodlivé látky, jako těžké kovy, chemikálie, plasty, emulgátory (tzv. e-čka) a podobně. Příkladem je běžný průjem, na který každý den zemře ve světě sedm lidí, většinou dětí. Příčinou úmrtí byla znečištěná voda.
Podle odhadů Evropské agentury pro životní prostředí se vystavení znečišťujícím látkám zapříčiní ročně v Evropě více než 400 000 úmrtí, které byly způsobeny zejména kardiovaskulárními a respiračními onemocněními, rakovinou, cukrovkou typu 2 či systémovými záněty. Často se také objevují psychické poruchy, jako jednoduché zapomínání, ale také komplikovanější příhody, jako Alzheimerova choroba či Parkinsonovy příznaky.
„Tady žádný obor medicíny nemá jistotu a zkušenosti získáváme jedině pozorováním. Z naší strany je to statistika uživatelů saponinů v porovnání s jejich současníky pocházejícími například ze společných školních lavic, z jedné firmy či sportovního odvětví. Nezbývá nám nic jiného, než sledovat a porovnávat uživatele saponinů s těmi, co je neužívají, ale vedou podobný životní styl,“ popisuje doktor Sova.
Přírodní saponiny
Saponiny jsou výtažky z rostlin a běžně se nacházejí v luštěninách, bylinkách, zelenině, v chřestu, hrachu nebo i v červeném víně, jedná se však o velmi nízké dávky. Větší množství saponinů se extrahují z jiných přírodních zdrojů. „Nejvyšší obsah saponinů má Yucca shidigera. Je to palma vysoká 60-80 cm, která roste v pouštích Utahu. Daří se jí na slunci, ale i v minusových teplotách. Je velmi odolná a snese teploty od -15 do +50 °C,“ říká MUDr. Oto Sova, CSc., odborník na saponiny.
Pro užívání se saponiny yuccy pečlivě vybírají, třídí a separují. K výrobě konzumních saponinů se plně využívá separace elektrickým proudem dle amerického patentu MUDr. Sovu.
Vypraní organismu
Saponiny ve srovnání s léky nepůsobí chemicky ani biologicky, ale fyzikálně. Jsou zařazovány do skupiny tvz. funkčních potravin podporujících přirozené vylučování škodlivých látek a sedimentů z těla ven. Pracují způsobem snižování povrchového napětí v cévách celého organismu, tzn. i na sliznicích orgánů, dělají jejich povrchy kluzkými a pomáhají z nich odstranit všechny škodlivé sedimenty.
„Saponiny se v organismu s ničím neslučují, ani nic nerozlučují, pouze snižují povrchové napětí na stěnách cév, nervů a orgánů, čímž dosahují toho, že jsou kluzkejší a napomáhají tomu, že různé látky se na nich nemohou usazovat a tyto plochy postupně opouštějí a rozpouštějí se v krvi či lymfě,“ vysvětluje doktor Sova.
Jeden typ saponinů v DIAMOND YACCA doctor sova® trochu pění a celý proces bychom tak mohli přirovnat k vyprání organismu. Saponiny by měly být po 3-5 hodinách komplexně z organismu vyloučeny a organismem pouze přetéct.
Podle současné legislativy EU nesmíme uvádět podrobnější informace, které by u zákazníků mohly vzbuzovat dojem zdravotního nebo léčebného účinku doplňků stravy v tomto případě saponinů z DIAMOND YACCA doctor sova®. MUDr. Oto Sova, CSc. však provedl na pacientech během 35 let výzkumu tisíce vědeckých testování a analýz v souvislosti s působením saponinů na různá onemocnění. Výsledky naznačovaly jednoznačné závěry.
„Například v případě diabetu druhého typu jsme provedli srovnání stavu nemoci u běžných trpících a u uživatelů saponinů, kde bylo zjištěno výrazné zlepšení,“ dodává lékař a vědec Oto Sova.
35 let výzkumu saponinů na Slovensku
K přírodním saponinům z yuccy se MUDr. Oto Sova, CSc., autor 49 patentů a držitel stříbrné medaile SAV za zásluhy v biologických vědách dostal v roce 1993. O saponinech napsal tři monografie, 20 vědeckých publikací a přednesl do 800 přednášek.
Výsledkem jeho dlouholetého výzkumu saponinů je doplněk stravy DIAMOND YACCA doctor sova®, který kromě toho, že napomáhá zbavovat cévy od škodlivých sedimentů, přispívá i k pročištění lymfy, nervů a všech orgánů těla, čímž podporuje celkové zdraví člověka. „Za DIAMOND YACCA doctor sova® nestojí žádná náhoda, žádné kopírování, ale tvrdá, několikaletá práce a množství zrealizovaných náročných výzkumů,“ doplňuje doktor Sova.
Nejsou však saponiny jako saponiny
Na trhu lze v současnosti nalézt různé levné a neupravované směsi saponinů, jejichž obsahem je pravděpodobně pouze nakoupený, nedělený a neočištěný prášek z yukky s potenciálně malým účinkem na lidský organismus a které dělají špatné jméno našemu složením jedinečnému doplňku stravy.
Patentovaná výroba
DIAMOND YACCA doctor sova® se vyrábí autofokusací popsanou v americkém patentu MUDr. Sovu č. 5,256,269, má kontrolované složení vyvinuté na vědeckém základě. Nese ochrannou známku a je certifikována.
DIAMOND YACCA doctor sova® 140 nebo 280 kapslí koupíte zde.